بیایید خودمان دماوند را نجات دهیم

بیایید خودمان دماوند را نجات دهیم

 

هنوز رد پای راهزنان دیو سپید پای در بند بر رخ شقایق پرور او به چشم می خورد.نه که هنوز راهزنان در کمین هستند تا بلکه خط سیاهی بر رخ سپید و بی پیرایه آن بیندازند تا شاید راحت تر به راهزنی عاشقان او بپردازند.

جمعه 14 خرداد 89 که برای صعود از مسیر جنوبی به منطقه رفتم با صحنه تاسف باری مواجه شدم ولی قبل از نوشتن هر مطلبی نظر پیش کسوتان کوهنوردی مثل آقایان ساقیان که در روزهای جمعه و شنبه موفق شد ١۶۴ و ١۶۵ امین صعود به قله دماوند رو تجربه کنه، همچنین آقای خانلری که هم طناب جلال رابوکی خدا بیامرز بود رو جویا شدم و با اجازه آنها این مطلب رو می نویسم:

عدهای از اهالی شهرستان رینه ( که خود را متولی کوهنوردی در دماوند می دانند) جاده خاکی دماوند را مسدود کردند و با نصب یک اتاقک در ابتدای مسیر جنوبی از مردم اخاذی می کردند و دلیل این کار را تصویب این طرح در شورای شهرستان رینه می دانند .این شورای رینه همان شورایی است که پارسال تصویب کرد ، دهن دماوند آسفالت شود. هنوز نخاله های بد ریخت و قیافه آنها در کنار جاده خاکی آماده آسفالت کردن است. آنها با گستاخی هر چه تمامتر ابتدای جاده را زنجیر انداختند و از مردم اخاذی می کنند و می گویند ما می خواهیم در آینده برای شما توالت تاسیس کنیم.

مطمئن باشید  مقصد آنها به همین جا ختم نخواهد شد و تا به آن نرسند دست از کار نمی کشند.

منظور آنها احداث جاده در دماوند- فروش زمینهای حریم دماوند و ویلاسازی در حریم دماوند- احداث رستوران و.... و خلاصه به هم زدن اکوسیستم و طبیعت زیبای دماوند است.

بعد از ظهر روز شنبه بلا فاصله بعد از صعود به همراه آقایان ساقیان و علی فر به مقر فدراسیون کوهنوردی در پلور رفتیم و این موضوع رو با آقای محمد پور مسئول فدراسیون کوهنوردی در میان گذاشتیم که ایشان نیز دل پر دردی داشتند و قرار شد روز یکشنبه قضیه رو از طریق مراجع قانونی پیگیری کنند.

بیایید تا دیر نشده از تمام توان و روابط هر چند کوچک خود در جهت توقف این روند شوم استفاده کنیم.

کوچکترین کاری که قطعا از دست شما بر می آید انتشار این خبر می باشد . خواهش می کنم دریغ نفرمایید.

به نظر من:

دماوند یک اثر طبیعی و ملی است و متعلق به همه مردم ایران است و متولی آن فدراسیون کوهنوردی جمهوری اسلامی ایران می باشد.

 ابتدای مسیر غربی

 نظر شما چیست؟؟

 

/ 69 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شیوا

سلام دوست عزیز ازاین میراث ها خیلی هست که بهاداده نمیشه !مگه تالاب انزلی نیست حالا یونسکوبپذیره وقتی که مردم ومابقی اهمیت ندهند حفظ نکنندچه فایده!جزاینکه دیگرکشورهابه ما.....! باعث تاسفه من محیط زیست میخونم وبارهاجلسه کنفراسهااجراشده اما.... امانویدی که میتونم میدم دارندباهامون همکاری می کنند البته شرط اول مردم هستند

شیوا

عذرمیخوام دریاچه ارومیه که داره خشک میشه....! پایگاه اطلاعات ما:http://mz89.persianblog.ir

؟

سلام میخواستم بدونم این هفته کجا میرین.خوشحال میشم منم توجریان قراربدین؟ممنون

پریسا

سلام آقا حامد. خدا رو شکر که اون روزهای دلتنگی من تموم شد. شما چی؟ امیدوارم خوب و شاد باشید و پر انرژی!

بابک

با سلام به همه ی کوهنوردان ایران زمین باران کوه نیز به این اطلاع رسانی کمک خواهد کرد. دلتون دریا

حمید

متولی وقتی بی کفایت باشه همینه

مینا

می آییم ولی چگونه باید آمد و چه کاری باید کرد؟

پیمان

سلام داداش اول این که شهرستان رینه اشتباه هست ، شهر رینه ، شهرستان آمل ، لطفا اصلاحش کن . دوم این که با آسفالت و نابودی طبیعت موافقم . اما در مورد صحبت آخرتون . دماوند سرزمین اجداد ما بوده و هست ، پدرای ما وقتی چشم باز کردند اولین چیزی که دیدند همن قله ی دماوند بوده ! اما شاید تنها ادمهایی که از این قله سود مادی نمیبرند همین آملی ها هستند . البته این راهی رو که شهرداری رینه انتخاب کرده تایید نمیکنم . یا علی [گل]

سيد اسماعيل

الان نابودي انسان هست كه در طبيعت نهفته است و بايد خيل مواظب بود موفق باشيد خيلي زيبا بود

parsa tabarestani

درود بر تو کوهنورد گرامی.......کاملا با شما موافق هستم.واقعا بعضیها چقدر بی وجدان هستند که با آسفالت کردن یک اثر طبیعی و نابود کردن آن ارضا میشوند.اما باید بدانند که دودش به چشم خودشان میرود....